stosband
Zespół STOS powstał w Jaworznie w 1979 roku. Zespół dzielił scenę z takimi rodzimymi zespołami jak np.: Vader, Dragon, KAT, Turbo, 666XHE oraz z grupami zagranicznymi, Killer i Alaska. Na krótko przed kolejną sesją nagraniową w Opolu, z zespołu odszedł basista, którego gościnnie zastąpił Tomasz Jaguś – basista z KATa. Wspólnie z nim Stos zarejestrował kolejne numery: „Sabat Czarownic”, „Ostatni Dreszcz”, „Ognisty Ptak”, „Epitafium dla Iwony” oraz „Stos”. Po sesji do zespołu wrócił ponownie zaproszony basista Waldemar Rosiak.
Stos” trafił na słynną listę Krzysztofa Brankowskiego „Metal Top20”, gdzie dotarł na 7 miejsce. Na Metalmanii ‘87 zespół wystąpił u boku zagranicznych gwiazd: Running Wild, Helloween, Overkill oraz polskich grup: Hammer, Destroyer, TSA, Turbo (Grzegorz Kupczyk wraz z Ireną wykonał utwór Stosu – „Ognisty Ptak”), Dragon, Wilczy Pająk i Open Fire. Występ zespołu Stos został zarejestrowany i rok później ukazał się jako split z zespołem Open Fire na płycie analogowej, będącej częścią serii „Metalmania ‘87”. W tym samym roku odbyła się trasa koncertowa po Polsce, Heavy Metal Show w składzie: Stos, KAT, Turbo, Destroyer, Hammer, Dragon, Wilczy Pająk i czeski Citron. W tym samym towarzystwie Stos koncertował jeszcze w Czechach.
Jeszcze tego samego roku miejsce Krzysztofa Czarneckiego zajął Jan Kardas i w tym składzie, w lutym 1988 roku, Stos zagrał w katowickim Spodku na Metal Battle '88. W tym samym roku zespół wziął udział na festiwalu w Jarocinie.
Nieco później ukazał się wspomniany split z grupą Open Fire – „Metal Shock”, a następnie dwa kolejne split: „Metal Invasion” oraz „Polish Heavy Metal'87”. Przez następny rok grupa grała mniejszą ilość koncertów. W roku 1990 ukazał się studyjny album zatytułowany „STOS”, zawierający materiał z sesji opolskiej '86 oraz materiał z sesji w Poznaniu '89,
W 2000 roku grupa Stos wznawia działalność w składzie: Irena Bol – wokal, Jan Bol – perkusja, Jan Kardas – gitara, Waldemar Harwig – gitara i Janusz Sołoma – gitara basowa.
Powstały nowe utwory, które zostały zarejestrowane na materiale demonstracyjnym „Przebudzenie” z 2001 r. („Promień Nadziei”, „Schizofrenia 2000”, „Przebudzenie”). Po nawiązaniu współpracy z agencją promocyjną Dragonight, Stos zagrał szereg koncertów w całym kraju, dzieląc scenę z takimi zespołami jak Kreon, Monstrum, Under Forge, Horroscope, The No-Mads, Witchking, Krusher oraz Salamandra. Dzięki pomocy niemieckiego fana muzyki heavymetalowej, Rainera, zespół zagrał koncert w Berlinie w 2003 roku. Stos wystąpił obok kilku niemieckich zespołów i holenderskiego Goddess Of Desire, a materiał wideo z tego koncertu został wyemitowany w niemieckiej Hardline TV. W 2005 roku przy współpracy z Dragonight Stos nagrał cover grupy W.A.S.P. – „L.o.v.e Machine”, który został wykorzystany na potrzeby wydawnictwa płytowego „A Tribute to W.A.S.P.”. Zaraz potem zakończyła się współpraca z Dragonight. Zespół koncertował i w dalszym ciągu pracował nad nowymi utworami, wynikiem czego powstało następne demo „Za Horyzont” („Ascon”, „Po Bitwie”, „Za Horyzont”...).
W 2006 roku, wskutek choroby nowotworowej umiera Jan Kardas, a z powodu braku akceptacji poczynań Ireny i Jana Bol z zespołu odchodzi Waldemar Harwig. Od czerwca 2007 r. pozostałą trójkę Stosu zasila dwóch nowych gitarzystów, Marcin Frąckowiak oraz Łukasz Krawiec i w tym składzie grupa pracuje nad nowym materiałem.
8 maja 2010 w trakcie koncertu w Mysłowicach, na scenie zmarł na atak serca basista Janusz Sołoma.
Obecnie zespół wydał nową płytę nakładem RDS MUSIC.
Inne filmy tego wykonawcy
Inne muzyka tego wykonawcy