Jak nakręcić klip?

Liczba wyświetleń: 21820
    W odpowiedzi na Wasze liczne pytania związane z produkcją teledysków i umieszczaniem ich na naszym portalu, postanowiliśmy opisać podstawowe problemy i podać parę przydatnych informacji i porad dotyczących tego tematu. W artykule tym skupimy się na realizowaniu teledysków będących filmikami nakręconymi za pomocą kamer i aparatów cyfrowych lub chociażby telefonów komórkowych.

   Nie każdy ma pod ręką kamerą cyfrową nagrywającą w rozdzielczości HD, ale z pewnością wielu z Was dysponuje różnego rodzaju aparatami fotograficznymi, mającymi możliwość nagrywania filmów, a na pewno każdy posiada telefon komórkowy wyposażony w cyfrowy aparat i kamerę. Taki sprzęt może nie zapewnia wysokiej jakości obrazu, ale jest zupełnie wystarczający, żeby popróbować swoich sił w kręceniu teledysków. Pamiętajcie, że najważniejszy jest pomysł! Warto wspomnieć o tym, że podczas produkcji klipu nie musimy przejmować się rejestrowaniem dźwięku, gdyż nasz filmik będzie obrazować utwór muzyczny.

   Na początek trzeba zastanowić się nad tym, do jakiego utworu muzycznego chcemy nakręcić klip. W tym celu wchodzimy w dział „bank muzyki” znajdujący się w lewym menu na portalu Klipon.pl. Możemy tutaj przesłuchać dostępne na portalu utwory muzyczne i wybrać spośród nich ten, który najbardziej nam odpowiada, i który chcemy zobrazować teledyskiem. Gdy już dokonamy wyboru utworu, musimy założyć profil użytkownika na portalu Klipon.pl i pobrać utwór muzyczny, aby móc podłożyć go do naszego filmu. Uwaga, pobieranie utworów muzycznych jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i tylko w celu zrobienia do nich teledysków!

   Teraz trzeba pomyśleć w jaki sposób nasz film będzie obrazować dany utwór muzyczny. Musimy zadać sobie pytanie „czy w moim klipie będę występować ja sam, czy może będą brali w nim udział moi znajomi, a może będzie to obraz bardziej abstrakcyjny, złożony z różnego rodzaju ujęć, np. krajobrazów miejskich, przyrodniczych lub zjawisk atmosferycznych”. Pamiętajmy jednak, że nie możemy filmować ludzi, którzy nie wyrażają na to zgody, ani własności prywatnej należącej do tych osób.

   Musimy zastanowić się nad ułożeniem fabuły. Najlepiej byłoby napisać scenariusz naszego filmiku, nie musi być on bardzo szczegółowy, aczkolwiek taka forma bardzo ułatwiłaby nam dalszą pracę i pomogłaby w sensownym poukładaniu wszystkich scen. Jeżeli nie chcemy pisać szczegółowego scenariusza, możemy zdać się na improwizację i spisać sobie tylko same pomysły i miejsca, w których będziemy kręcić nasz film.

   Podczas nagrywania zdjęć do klipu, musimy zadbać o odpowiednią scenografię; nieestetycznie będą wyglądać różnego rodzaju śmieci lub bałagan w naszym pokoju, chyba, że jest to celowy zabieg artystyczny realizujący nasz zamysł teledysku ;) Pamiętajmy o możliwie najlepszym oświetleniu naszego planu filmowego, gdyż przy braku światła jakość filmu dramatycznie spada. Czasem lepiej jest przyciemnić daną scenę w programie służącym do obróbki video, niż nagrywać ją bez oświetlenia. Pamiętajmy również o tym, że podobnie jak podczas robienia zdjęć, również w trakcie kręcenia klipu staramy się nie filmować pod słońce. Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość i komfort odbioru naszego filmu jest stabilność obrazu. W tym celu dobrze byłoby zaopatrzyć się w statyw, na którym moglibyśmy umieścić naszą kamerę lub aparat. Możemy rozwiązać ten problem również „domowymi sposobami” ustawiając kamerę na stabilnej powierzchni biurka, stołu, krzesła itp. Niektóre urządzenia posiadają przydatną funkcję stabilizacji obrazu - która zależnie od jakości sprzętu - zapewnia pewną odporność na wstrząsy. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że niektóre ujęcia wymagają filmowania „z ręki” co dodaje zarówno dynamizmu jak i realizmu danej scenie i całemu teledyskowi, jednak nie powinniśmy przesadzać z nadmierną ilością wstrząsów ponieważ nasz film stanie się nieczytelny dla odbiorcy.

Sony Vegas
Sony Vegas


   Tak jak w przypadku innych przedsięwzięć, również do kręcenia teledysku dobrze byłoby się trochę przygotować od strony teoretycznej, dowiadując się co nieco na temat sztuki filmowej. Przydatne może być zdobycie wiedzy z zakresu planów filmowych. Dobrze wiedzieć, że np: „plan totalny” służy do filmowania z większej odległości w celu pokazania całego miejsca akcji, „plan amerykański” pokazuje postacie od kolan wzwyż i zwraca uwagę widza na bohaterów, a „zbliżenie” skupia się na twarzach i ukazuje stany emocjonalne. Informacje dotyczące tego, która scena ma być kręcona za pomocą jakiego planu możemy zanotować w scenariuszu, dzięki temu łatwiej będzie nam rozplanować nasze zdjęcia do klipu. Ważne jest to, aby podczas filmowania nie ucinać głowy lub innych części ciała naszego bohatera, a elementy scenografii pokazywać w taki sposób, żeby widz nie musiał bawić się w odgadywanie, co to takiego. Można na te tematy znaleźć bardzo dużo przydatnych informacji za pomocą internetu.

   Każdą scenę naszego filmu powinniśmy co najmniej kilkakrotnie powtórzyć, nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko wyszło jak należy. Podczas montażu, w zaciszu domowym może okazać się, że taka scena jednak nie jest dobra. Może być to spowodowane różnymi czynnikami: nie zauważyliśmy, że ktoś wszedł nam w kadr, poruszyliśmy kamerą i obraz nagrał się niewyraźnie, albo po prostu nie ujęliśmy jakiegoś ważnego elementu bądź zachowania naszych aktorów. W przypadku gdy wykonaliśmy powtórzenia każdej sceny, mamy wybór. Możemy też zmontować z kilku scen jedną, wybierając z każdej najlepsze momenty.

Sony Vegas
Sony Vegas opis


   Gdy już mamy nagrane wszystkie sceny naszego klipu, przychodzi czas na montaż. Mamy do dyspozycji sporą gamę programów komputerowych, zarówno darmowych (Windows Movie Maker, Pinnacle Video Spin, Avidemux), jak i płatnych (Sony Vegas, Adobe Premiere), które mogą posłużyć nam do wykonania tego zadania. Większość z nich ma bardzo przyjazny interfejs użytkownika i w łatwy sposób możemy pociąć poszczególne sceny, a następnie zmontować je w jedną całość, dodać przejścia pomiędzy nimi i rozmaite efekty. W programach tych mamy również możliwość podstawienia wcześniej wybranego utworu muzycznego do naszego filmu. W tym celu importujemy plik z utworem do projektu w danym programie. Najlepiej jest zaimportować go na samym początku, wówczas będziemy mieli możliwość precyzyjnego dopasowania obrazu do muzyki. Sceny naszego teledysku staramy się układać w ciekawy sposób, tak żeby budować napięcie i żeby pasowały one do muzyki i tekstu utworu muzycznego. Dobrze jest gdy poszczególne sceny zmieniają się dynamicznie w sposób dopasowany do rytmu utworu. W tym celu powinniśmy podczas kręcenia zadbać o odpowiednią ich ilość. Oczywiście nie może ich być również zbyt wiele, pamiętajmy o tym, że nasz teledysk nie może być nudny, ale też nie powinien być przekombinowany.

Sony Vegas
Windows Movie Marker

Dodaj komentarz

Inne newsy