Mocne premiery na festiwalu w Ostródzie

Liczba wyświetleń: 755
  W ubiegły weekend, podczas dwunastej edycji Ostróda Reggae Festival miały miejsce trzy ważne dla polskiej sceny reggae premiery płytowe. Nowe albumu zaprezentowali zespoły: Bakshish, Junior Stress oraz Ruta. Niewątpliwie najbardziej oczekiwaną płytą okazał się album „4 I-ver” zespołu Bakshish. Od wydania ostatniego krążka tej formacji minęło 12 lat. Najnowsze wydawnictwo to odważne połączenie kompozycji utrzymanych w klimacie dub-reggae-soul-jazz. „4 I-ver” spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony entuzjastów muzyki reggae w całym kraju. Bakshish ponownie stał się zespołem z Opolszczyzny i zaprosił do współpracy muzyków z tego regionu: Damiana Poprawę, Grzegorza Sulikowskiego, Radosława Wociala i Krzysztofa Niedźwieckiego (mały wyjątek, Częstochowa). Bakshish jest jednym z pierwszych w kraju zespołów reggae. Czwartą, oficjalną i długo oczekiwaną przez fanów płytę powstałej w 1982 roku formacji zatytułowaną „4 I-ver” wydała Fonografika.


foto mat. pras.

  Kolejną interesującą premierą jest album artysty Junior Stress zatytułowany „Dzięki”. Junior Stress kazał swoim fanom czekać na nowe wydawnictwo aż trzy lata. Album „Dzięki” powstawał na przełomie ubiegłego i bieżącego roku w czołowych polskich studiach nagrań. W odróżnieniu od świetnie przyjętej w 2009 roku płyty „L.S.M”, tym razem Junior Stress zdecydował się zrezygnować z pracy z różnymi producentami, na rzecz jednego zespołu, Sun El Band, z którym od lat koncertuje. Gościnnie na płycie pojawili się tacy wykonawcy, jak Marika, Cheeba, Dj OK, Pasterz, Sinsen, Ignatz I, 27Pablo, Mothashipp, Xionc Maken I, Kazan, Jacek Warszawa i Dj FEEL-X.


foto mat. pras.

  Trzecia zaprezentowana na ostródzkim festiwalu nowość, to płyta kolektywu R.U.T.A. zatytułowana „Na wschód! Wolność albo śmierć!”. Po ogromnym sukcesie debiutu „Gore” (m.in. Paszport Polityki 2012) zespół podjął temat buntu i niewoli Rosji, Ukrainy i Białorusi. Opracowania oraz tłumaczenia tekstów podjął się wybitny poeta i podróżnik Jacek Podsiadło. Na krążku pojawiają się, poza czołówką polskiej sceny punk oraz folk (m.in. Robal z Dezertera, czy Guma z Moskwy), gwiazdy ze wschodu, jak rewelacyjny chór Hulajhorod czy śpiewająca już od kilkunastu koncertów z grupą Nasta Niakrasava. Do płyty dołączona jest 120 stronnicowa książka, w której tworzeniu wzięli udział wybitni intelektualiści m.in. Daniel Beauvois, Alexandr Bujko i Stanisław Łubieński.


foto mat. pras.

Dystrybucją wszystkich trzech płyt zajmuje się warszawska Fonografika.

Więcej:

www.bakshish.pl

www.jrstress.pl

www.ruta.art.pl

www.fonografika.p

Zobacz podobne newsy:

Dodaj komentarz

Inne newsy